Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Dwie debaty online nad najnowszymi badaniami polskich fenomenolożek


Dwie debaty online nad najnowszymi badaniami polskich fenomenolożek

     Pierwsza w tym roku kalendarzowym debata online odbyła się 14 marca i miała tytuł: „Płeć i doświadczenie: w ujęciu feministycznej fenomenologii”. Dyskusja dotyczyła książki habilitacyjnej dr Marzeny Adamiak, badaczki w Zespole Badań nad Filozofią Hermeneutyczną, Poststrukturalizmem i Myślą Feministyczną Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, zatytułowanej: „Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii” (Kraków 2023, Universitas). Oprócz autorki, udział w debacie wzięli: dr hab. Maria Kostyszak, prof. UWr, która wygłosiła referat: „Mosty zamiast murów Marzeny Adamiak. Troska o odprzeciwnianie różnicy w dyskursach i poza nimi”, oraz prof. Jacek Migasiński (UW) z wystąpieniem pt. „Pewne nieśmiałe sugestie pod adresem idei kobiecości wynikające z uznania, że płeć nie jest wyłącznie efektem presji kulturowej”. Debatę zorganizowała i poprowadziła dr Magdalena Kozak z UIK. Debatę można odsłuchać na kanale youtube UIK.

   Druga debata, pt. „W labiryntach fenomenologii (sztuki)”, odbyła się dwa tygodnie później, 26 marca, a jej przedmiotem była książka dr hab. Moniki Murawskiej, prof. ASP w Warszawie, przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. W debacie wokół publikacji pt. „Fenomenologia i jej cień. Zwrot estetyczny w postfenomenologii francuskiej” (Warszawa 2023, IFiS PAN), udział wzięli także, prof. Iwona Lorenc (UW), która wygłosiła referat: „Fenomenologia sfrustrowanego podmiotu”, dr hab. Piotr Schollenberger (UW) z referatem: „„Cień jej cienia" - fenomenologia, sztuka i zmysłowość”. Natomiast dr Anna Alichniewicz (UMed Łódź) mówiła na temat: „Doświadczenie obrazu, czyli Lyotard nieco przewrotnie”, a dr Mateusz Bednarkiewicz (AT w Warszawie) zatytułował swoje wystąpienie: „Rozpoczynać zawsze od nowa - cień fenomenologii i scena”. Debatę zorganizowała i poprowadziła dr Magdalena Kozak (UIK). Debatę można odsłuchać na kanale youtube UIK.